Materiały

W tym wpisie przedstawię Wam podstawowe i zarazem niezbędne materiały potrzebne do rozpoczęcia tworzenia kwiatów z krepiny. Zapewne część z opisanych tutaj materiałów można zastąpić innymi – tańszymi czy też bardziej (akurat dla nas) dostępnymi – kwestia pomysłu.

Ja z powodzeniem stosuję poniższe materiały.

Ani rusz bez…

  • klej do papieru, klej typu „wikol”
  • nożyczki o cienkich ostrzach takie, którymi będzie nam łatwo wyciąć drobne elementy kwiatów, pączków, liści
  • małe obcążki do cięcia drutu
  • drut o różnej grubości i giętkości – miedziany, stalowy, do dostania w sklepie „żelaznym”, na złomie, albo u… męża w warsztacie ;-)

Krepina

Krepinę łatwo znajdziemy w sklepie z artykułami papierniczymi, piśmiennymi, dla plastyków. Z krepiny można wykonać wszystkie elementy, z których składa się kwiat: płatki, pręciki, słupki, szypułki, liście, można nią również owinąć łodygi gotowego kwiatu. Na rynku można znaleźć całą gamę kolorystyczną krepiny, różne jej odcienie jak również krepinę cieniowaną lub w wzorki. Krepina najczęściej jest zwinięta w rulon o szerokości 50 cm i długości 2-2.5 metra, jest pomarszczona i sztywna. Można ja lekko rozciągnąć ale wtedy krepina traci na sztywności. Płatki i liście wycinamy zawsze wzdłuż marszczenia. Krepinowe kompozycje są bardzo trwałe.

Bibuła

Bibułę, podobnie jak krepinę można znaleźć w sklepie z art. papierniczymi, dla plastyków, supermarketach w dziale z art. papierniczymi, jest ona łatwiej dostępna niż krepina. Znaleźć możemy różne rodzaje bibuły: marszczoną, w płatach, cieniutką… Bibułę podobnie jak krepinę wykorzystujemy do zrobienia elementów kwiatów, pączków, liści, do owijania łodyżek, kryz do bukietów… Występuje w całej gamie kolorów.

Klej

Można używać rożnego rodzaju kleju, zarówno w sztyfcie, który jest najwygodniejszy, jak i w tubce, płynnego, winylu, na gorąco (najczęściej używa się go do łączenia np. kwiatów z gałęzią). Trzeba uważać, aby klej nie pozostawił zabrudzeń na papierze czy też „włosów” no i na koniec… by nie poparzyć się nim. To na prawdę może boleć!

Nożyczki

Nożyczki o cienkich, szpiczastych, długich ostrzach – takie, które pozwolą wyciąć drobne elementy kwiatów. Posłużyć nam mogą również do robienia otworów, wywijania krawędzi kwiatów, pączków, liści… Najlepiej jest wywijać krawędzie zamkniętymi nożyczkami, wtedy wywijane krawędzie nie porwą się.

Kleszcze, cążki

Obcążki służą przede wszystkim do przycinania drucików. Mogą również przydać się do przycinania gałązek.

Drut

Potrzebny będzie drut o rożnej grubości – od bardzo cienkiego (do bardzo małych, drobnych kwiatów, liści) do grubego (na łodygi kwiatów). Druciki można znaleźć w kwiaciarniach, w dziale florystycznym w supermarkecie, w sklepie dla majsterkowiczów. W kwiaciarniach drut sprzedawany jest najczęściej w paczkach po 1 kg i grubości od 0.5 do 1.2 mm. Niestety jest dość drogi. Przy większej ilości wykonywanych kwiatków warto poszukać tzw. sklepu „żelaznego”. Ciekawym, aczkolwiek nieco ryzykownym źródłem odpowiedniego drutu jest… warsztat męża ; ).

Category: Materiały
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
No Responses
  1. teresa pisze:

    Świetnie .gratuluję pomysłów.

  2. Teresa pisze:

    Czy można się z Panią w jakiś sposób skontaktować.

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>